Cesty katecheze - časopis pro katechetiku a náboženskou pedagogiku

Hlavní menu:

04 Ježíš mluví a osvobozuje

Autor: Marino Gobbin - Překlad: Eva Liškutínová - Číslo: / ()

4. neděle v mezidobí „B“: Ježíš mluví a osvobozuje

Číst V Kafarnau vstoupil Ježíš v sobotu do synagogy a učil. Žasli nad jeho učením, protože je učil jako ten, kdo má moc, a ne jako učitelé Zákona. V jejich synagoze byl právě člověk posedlý nečistým duchem. Začal křičet: „Co je ti po nás, Ježíši Nazaretský! Přišel jsi nás zahubit? Vím, kdo jsi: Svatý Boží!“ Ale Ježíš mu přísně rozkázal: „Mlč a vyjdi z něho!“ Nečistý duch posedlým zalomcoval a s velkým křikem z něho vyšel…(Mk 1,21-28).

Znamení ● ozdobit a osvítit ambón: je to místo, odkud Kristus i dnes učí a dělá zázraky. Věnovat zvláštní pozornost evangeliáři: nést ho v liturgickém průvodu se svícemi, s kadidlem, nechat ho políbit těm, kdo jsou nejblíž ambónu.

PorozumětSobota : je sedmý den v týdnu, zcela určený k odpočinku, modlitbě a náboženskému vzdělávání. ● ten, kdo má moc : Ježíš je nejen mocnější než lidé (zde rabíni), ale jeho moc, na rozdíl od rabínů, se neprojevuje vládou, ale službou ● Člověk: na člověku, který je otevřený pro Boha, může Bůh projevit blízkost Božího království ● Nečistý duch: pro Židy to znamená ďábel. Člověk posedlý nečistým duchem byl vyloučen z komunity, z kultu a z místa, které bylo vyhrazené pro Boha ● Co je ti po nás: tímto zdůrazňuje, že je zcela nemožné, aby nečistota a svatost mohly existovat vedle sebe, mít něco společného ● Zahubit: odtržení se od nadvlády zla, které svazuje člověka, způsobuje mu bolest ● Svatý Boží: toto vyjádření podtrhuje dokonalou jednotu Ježíše s Bohem, třikrát svatým. V církvi ukazuje na božskou přirozenost Ježíše. ● Rozkázal: toto sloveso zde označuje Ježíšovo slovo, jehož moc vyhání či přemáhá jakoukoliv moc zla. Stejně tak jedná i vůči satanovi ● Zalomcoval: vyjadřuje účinek zlého ducha na člověka, kterého považuje za své vlastnictví ● Z něho vyšel: člověk byl vězněm, Kristus ho ale osvobodí. Pro Ježíše je zlo něčím nenormálním (ničivým), a je třeba s ním zápasit.

Zamyslet se ● Někdy se nám zdá Bůh vzdálený. Přitom jeho přáním je, aby byl v naší blízkosti. Ježíš nám to přišel říct. On osvobozuje a působí dobro. A když Ježíš mluví, jasně chápeme, že je poslaný Bohem, který mluví skrze něho. Toto dráždí ty, kteří Boha nenápadně obcházejí a stojí ve službě zla. Podrážděný křik nečistého ducha prozrazuje, že dobře ví, kdo přišel a proč. V synagoze zavládlo ticho, protože lidem je náhle jasné, že teď má slovo Bůh. Ježíš ví, že Bůh je jeho Otec a že on je Boží slovo; slovo tajemné, které bude navždy přesahovat lidské možnosti je pochopit a „být s ním v pohodě jako s kamarády“; slovo, před kterým člověk s úctou žasne a které proměňuje svět. Jeho přítomnost otřásá „Zlým“, který se vkradl do lidského srdce. Ale Ježíš je silnější než zlo, bojuje s ním a zvítězí nad ním. On vyhání zlého ducha, který dělá člověka otrokem zla, a osvobozuje ho od všeho, co ho trápí.

Vyprávět ● Děti, víte, kde je Amerika? Ano, dnes to všichni víme. Známe americké výrobky, filmy, televizní seriály, učíme se angličtinu, kterou se v Americe hovoří. Tak tomu ale nebylo vždycky. Ameriku objevil pro nás, Evropany, španělský mořeplavec, Kryštof Kolumbus. Bylo to před více než půl tisíciletím. V Americe žili lidé, které Španělé pojmenovali indiáni. Protože žili jinak než Evropané, a také nic nevěděli o Bohu a o Ježíši Kristu, mysleli si mnozí dobyvatelé, že těmto lidem chybí rozum, a proto nejsou ani tak úplně lidé. Španělé hledali v Americe hlavně zlato, proto brali Indiánům území, kradli jejich majetek a nutili je pracovat pro sebe. Napadá vás proč? Ano, chtěli být rychle bohatí. Tento způsob zacházení s původními obyvateli Ameriky se nelíbil španělským kněžím. Jeden z nich, dominikán P. Antonio de Montesinos byl zvláště odvážný. Jednou v neděli vystoupil na kazatelnu a obrátil se ke španělským vojákům a důležitým úředníkům, kteří v dobytých územích vládli, a důrazně jim vysvětlil, že žijí ve smrtelném hříchu a v něm i zemřou, pro krutost a tyranii, které se dopouštějí na nevinných lidech. Posluchači byli vyděšeni a rozčileni. Žádali na představeném tohoto kněze, aby se jim omluvil. Když don Montesinos přišel na kazatelnu příští neděli, nezačal se omlouvat, ale znovu trpělivě vysvětlovat, proč je přesvědčen o tom, že má pravdu. Zásluhou tohoto statečného kněze bylo, že se o problému začalo diskutovat na španělských univerzitách a nakonec díky věřícím učencům, kteří porozuměli Božímu záměru s člověkem, vznikly první mezinárodní zákony, které přiznávaly stejnou důstojnost každému člověku, což znamenalo také právo vlastnit území a žít ve svobodě. Dnes už je pro nás samozřejmostí, že vietnamské děti nebo ukrajinské děti, které chodí s vámi do školy, mají stejná práva jako vy. Ale vždycky tomu tak nebylo a někde ani stále není. Lidé v modlitbě a pod vedením Ducha svatého se museli naučit rozlišit a bojovat o to, aby Ježíšova slova o lásce Boží ke všem lidem byla dobře pochopena.

Další podněty k rozhovoru s dětmi ● Vyzvěte děti, aby jmenovaly, kdy samy vnímají nějakou nespravedlnost vůči druhým dětem, s nimiž chodí do školy. Přemýšlejí, jak by měly samy na takové situace reagovat.

Zdroj: Dossier Catechista, gennaio 2012, s. 59. zpracováno redakcí revue Cesty katecheze, leden 2012.

Ke stažení: 04-Jezis-osvobozuje-velky.jpg, 1 MB


© Redakční systém: Webdesignum 2009 - 2011